Elérhetőségek |
Jelenlegi hely
Címlap › Stabilitás Pénztárszövetség - Sajtófigyelés › 03. A nyugdíjkérdéssel kapcsolatos sajtóhírek - Október 13. › 10. Profitline: BAMOSZ -Ártalmas lenne a nyesz megszüntetése › 11. Portfolio: A kormány megint elvesz valamit a nyugdíjasoktól › 12. HVG Online: BAMOSZ: ösztönözni kellene a nyugdíj célú megtakarításokat › 13. Klubrédió Online: Nem tetszik a BAMOSZ-nak a nyesz tervezett megszűntetése › 14. Napi Online: El a kezekkel a nyugdíjszámláktól! (Bamosz) › 15. Magyar Nemzet Online: Nem megszüntetni, átalakítani kell a nyeszt ›16. Ecoline: Nyugdíj: itt a lehetőség a visszalépésre
Kiadvány:
Ecoline
Forrás/Szerző:
Dátum: 2009-10-13
Nyugdíj: itt a lehetőség a visszalépésre
A 130 ezer fő fele, kétharmada léphet vissza
Az érintettek többi csoportja általában nem szerzett megfelelő nyugdíjjogosultságot 1998 óta (így nem fizethetett megfelelő mértékű tagdíjat sem), ami kompenzálná a vegyes rendszerbe történő átlépéssel elveszített 25 százaléknyi TB-nyugdíjat. A nagy kérdés most már az, hogy a tagok egyáltalán foglalkoznak-e a döntéssel. A visszalépés 2002-es, átmeneti engedélyezésének tapasztalataiból lehet kiindulni, amikor is jelentős számban hagyták el a pénztári szektort, bár ezek nem feltétlenül pont azok a tagok voltak, akiknek érdemes lett volna. Ezzel ellentétben a választható portfoliós rendszer indulásakor már csak a tagok töredéke adott visszajelzést.
Jelen esetben ugyanakkor fontos különbség, hogy egyrészt nagyon nagy sajtóvisszhangot kaptak a tavalyi nyugdíjpénztári veszteségek, másrészt pedig személyre szóló levél megy minden érintett tagnak, felhívva a figyelmét arra, hogy komoly kockázata van a vegyes rendszerben maradásnak. Összességében az érintett 130 000 fő feléről-kétharmadáról tételezhetjük fel, hogy visszalép majd a TB-be.
80-90 milliárdnyi állampapír mehet vissza az ÁKK-hoz
A potenciális átlépők jelenlegi vagyona átlagosan 80 százalékban magyar állampapírokat tartalmaz, hiszen életkoruk miatt nagy valószínűséggel a konzervatív vagy a közepes kockázatú portfoliókba sorolták őket a választható portfoliós rendszer indításakor. A felhalmozott vagyon ekkor visszakerül az államhoz, amelyet a bruttó államadósság csökkentésére használnak fel.
A vagyon visszatérítésével kapcsolatban úgy szól a szabály, hogy a pénztári portfolióban tartott állampapírok arányában mindenképpen állampapírokat kell visszaadni az Államadósság Kezelő Központnak (ÁKK), de akár a teljes mennyiség is teljesíthető kötvényekben vagy diszkontkincstárjegyekben.
Kétharmados visszalépési arányt feltételezve így minimum 60 milliárd papír mehet vissza az ÁKK-hoz, de a valószínűbb, hogy 80-90 milliárd forinthoz lesz közelebb a teljes mennyiség (100 milliárdnál sokkal több valószínűtlen).
A részvénypiaci hatás nem lesz jelentős
A részvénypiaci hatás nem lehet jelentős, legalábbis ami a hazai tőzsdét illeti, hiszen a legfeljebb 10-20 milliárdról beszélünk, melynek jelentős része külföldi részvény. Időbeli lefutását tekintve elvileg december 31-re várható a visszalépés csúcsa, de különböző elszámolástechnikai okok miatt ez még január, illetve február végéig is elhúzódhat.
A társadalombiztosítás kapujának megnyitása - feltéve, hogy legalább az érintettek fele él majd a lehetőséggel - nem elhanyagolható kötvénypiaci tényező lehet a következő időszakban.
A téli hónapokban a nyugdíjpénztári portfolió-átrendezés, a kockázati kitettség csökkentése vagy növelése jelentős részben megoldható lesz a visszalépőkkel küldött papírok megfelelő kiválasztásával. Az ÁKK e ?visszavásárlásai" a kötvénypiac törékenységét enyhíthetik, hiszen nehezebben alakulhat ki szélsőséges pozícionáltság, és kisebb gondot jelent a továbbra is fennálló alacsony piaci likviditás.
Pénzügykutató
Innovációs Kutató Központ
Korridor
Szalay Kör
Andrássy kör
Hetényi kör
Hetényi kör 2024 évi eseményei:
2024. március 25.
Magyar mezőgazdaság helyzete
előadó: Juhász Pál
2024.április 22.
A magyar gazdaság felzárkózása és pozíció vesztése az Európai Unióban
előadó: Gulácsi Gábor és Kerényi Ádám
2024. április 29.
Az egészségügy helyzete és változtatásának kilátásai.
előadó: dr.Szócska Miklós
2024. május 15.
Privatizáció és tőkepiac
előadó: Csillag István
2024. szeptember 25.
A lerombolt közoktatási rendszer helyreállítása
előadó: Radó Péter
2024. október 16.
A magyar nyugdíjrendszer alakulása (az OECD jelentés értékelése)
előadó: Simonovits András
2024. november 6.
Gazdaság és szociálpolitikai anyag( a már többször megvitatott anyag Katona Tamás által véglegesített formájú szöveg megvitatása)
előadó: Katona Tamás
Lengyel László írásai
-
12/05/2024 - 13:59
-
11/25/2024 - 13:36
-
10/28/2024 - 23:20
-
09/16/2024 - 15:24
-
09/02/2024 - 15:31