Előrejelzés

Rövid távú prognózis

A PÜK Zrt. kutatói minden év tavaszán részletesen áttekintik és elemzik az előző év főbb gazdasági folyamatait és gazdasági intézményi változásait ? figyelemmel arra, hogy azok miként illeszkednek a megelőző időszakok tendenciáihoz. Ez alkalommal adják közre adott évre szóló második előrejelzésüket. A zrt. munkatársai első előrejelzésüket a tárgyévet megelőző ősz folyamán készítik el. Rövid távú, éves kitekintésű prognózisukban a várható világgazdasági és gazdaságpolitikai fejlemények alapján a magyar gazdaság növekedésére, a növekedést keresleti és kínálati oldalról meghatározó tényezőkre, valamint a külső és belső egyensúlyalakulás mutatóira adnak előrejelzést (a világgazdasági konjunktúra fő jellemzői, a GDP, a beruházások, működőtőke-áramlás, a fogyasztás, a keresetek, árak, kamatok, árfolyamok, megtakarítások, foglalkoztatás, külkereskedelem, ipar, építőipar, kiskereskedelem, agrárgazdaság, államháztartás és a folyó fizetési mérleg pozíciója).

Hosszú távú prognózis

PÜK Zrt. kutató minden év első felében hosszú távra, a következő öt évre szólóan is összeállítják prognózisukat a magyar gazdaság várható főbb makrogazdasági mutatóinak változásáról. Tanulmányukban előrejelzést adnak a világgazdasági konjunktúrára és áralakulásra, a GDP, a beruházások, a fogyasztás, a külkereskedelem, az ipar növekedésére, a foglalkoztatási helyzet változására, a fogyasztói árszint, a kamatok és árfolyamok alakulására, továbbá az államháztartás és a folyó fizetési mérleg várható pozícióira.

Árprognózisok

A PÜK Zrt. kutatói évi és éven belül negyedéves rendszerességgel rövid és hosszú távra szóló prognózisokat készítenek mind a fogyasztói infláció, mind az ipar belföldi értékesítési árszintjének alakulásáról Ez utóbbin belül jelzik az élelmiszeripar és az energiaágazatok belföldi termelői árnyomásának várható alakulását is.