03. VG Online: Inog a negyedik pillér

Kiadvány:
VG Online

Forrás/Szerző:
Dátum: 2009-10-14

Inog a negyedik pillér

Aggódik a nyugdíjrendszer negyedik pilléréért a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz). Mindössze három esztendeje vezették be a nyugdíj-előtakarékossági számlát (nyesz), a kormány azonban máris a fokozatos megszüntetését tervezi. A személyi jövedelemadóról szóló törvény módosítása szerint az évente maximum 130 ezer forintos adójóváírást lehetővé tévő nyesz nyitására csak 2011-ig lenne lehetőség, 2014. január 1-jétől pedig megszűnne a jelenleg adójóváírás formájában igénybe vehető előtakarékossági kedvezmény is.
?A nyesz piaci kivezetése és a kapcsolódó előtakarékossági kedvezmény megszüntetése nem kívánt irányba tereli és gyengíti a hosszú távú, több évtizedre szóló lakossági megtakarítások iránt tett erőfeszítéseket. Ennek elkerülése mind a háztartások, mind a makrogazdaság szempontjából kiemelt fontosságú" - hangsúlyozta Szalai Sándor, a Bamosz elnöke. A tervezett intézkedések emellett erősíthetik azt a káros beidegződést is, hogy a kulcsfontosságú szabályozók gyakori változtatása miatt Magyarországon nem lehet igazán hosszú távra tervezni - figyelmeztet a szövetség.
Öröm az ürömben, hogy a kormány a törvénytervezet szerint úgy venne el, hogy közben adna is: új fogalomként ugyanis bekerülnek az szja-törvénybe a tartós befektetések, amelyekre kamatadó-kedvezményt lehet majd igénybe venni. Három év után a kamat- és árfolyamnyereség után csak 10 százalékos közterhet kell majd fizetni, öt év után pedig adómentessé válik a befektetés nyeresége. A tervezet szerint a nyeszen lévő megtakarításokat is át lehet majd a tartós befektetési számlákra vezetni. A hosszabb távú befektetések adókedvezményéről szóló elképzelés hasonlít ahhoz a javaslathoz, amelyet két évvel ezelőtt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) is felvetett az akkori miniszterelnöknek, Gyurcsány Ferencnek. ?Ezt azonban nem szabadna összekeverni a nyugdíjcélú megtakarításokkal" - figyelmeztet Szalay-Berzeviczy Attila, az UniCredit Bank letétkezelési főosztályának vezetője, aki korábban BÉT-elnökként a nyesz létrehozásában is aktívan részt vett.
Nyesszel jelenleg mintegy 60 ezer ember rendelkezik az országban, ezeken a számlákon hozzávetőlegesen 100 milliárd forint található, és az ügyfelek számára a tavalyi megtakarítások után mintegy 6 milliárd forintnyi adó-visszatérítést fizetett ki az állam.
Azt értik a Bamosznál is, hogy a kormány igyekszik minden forintot megfogni, ennek ellenére szeretnék, ha az adójóváírás nem szűnne meg. Szakértőik úgy vélik, a törvénytervezetben is felvetett elképzelések többségének megtartása mellett elfogadhatóbb megoldást jelentene a nyesz átalakítása. A szövetség azt javasolja, hogy három- és ötéves tartás esetén a tartós megtakarítási számlával rendelkező ügyfélhez hasonlóan csökkenő adómértékkel számolhasson a nyugdíjcélú megtakarító is, ezenfelül azonban legalább 10 éves befektetési időszak után a 10 év alatt felhalmozott adójóváírások összegéhez is hozzájuthasson.
Ismét jön a tőke
Szeptemberben a hozamok 35 milliárd, a friss tőke pedig 18 milliárd forinttal növelte a befektetési alapok vagyonát, így a hónap végén már 2779 milliárd forint volt a Bamosz által nyilvántartott konstrukciókban.
A legtöbb vagyont továbbra is a likviditási és pénzpiaci alapok vonzzák, de rövid kötvényalapokba is több mint 5 milliárd forint áramlott. A lejárt garantált alapokból eközben 15,4 milliárd forintot vontak ki.