Elérhetőségek | ![]() |
![]() |
I. Az innovációs rendszerek elméleti és gyakorlati kérdései
Az új műszaki kultúra befogadásában és elterjedésében megfigyelhető különbségek okainak egyik fontos magyarázata az országok eltérő társadalmi-gazdasági környezetében rejlik. Ezért fontos probléma annak a rendszernek a szisztematikus leírása, amely alapvetően befolyásolja az új technika befogadását, hasznosítását és az új technika által gerjesztett teljesítőképességet, azaz a versenyképességet.
A magyar gazdaság teljesítménye és nemzetközi versenyképessége akkor javítható, ha létrejönnek, illetve megerősödnek a technikai fejlődés előmozdítására alkalmas intézmények és azok a kapcsolódó rendszerek, amelyek elő tudják segíteni az újdonságok létrehozását és az új technológiák elterjedését. A kutatások ehhez a maguk eszközeivel kívánnak hozzájárulni.
I.1. A tudomány-, technológia- és innováció politika témaköre:
- VERINEKT: Versenyképes integrálódás az Európai Kutatási Térségbe: a közfinanszírozású kutatóhelyek és a gazdaság együttműködésének elősegítése
- A bizonytalanság menedzselése a tudománypolitikában (Experience with problems attached to "Managing with uncertainly in science policy")
I.2. A nemzetköziesedés és a nemzeti innovációs rendszer viszonya témakör:
- A magánszféra részvétele a közfinanszírozású kutatás-fejlesztési politika döntési folyamatában (Private Sector Interaction in the Decision Making Processes of Public Research Policy)
- A vállalkozási K+F nemzetköziesedése politikaformálói szemszögből (Globalisation of industrial R&D: the Policy Dimension)
- A külföldi nagyvállalatok tevékenységének hatása a nemzeti innovációs rendszerekre, a nemzeti tudomány- és technológiapolitikákra (MESIAS: The Relationships between Technological Strategies of MNCs and National System of Innovation. Consequences for National and European S&T Policies.)
- A külföldi befektetéseknek a magyar ipar kutatás-fejlesztési tevékenységére gyakorolt befolyása
- A magyar nemzeti innovációs rendszer tudásterjesztő képességének vizsgálata nemzetközi összehasonlításban.
I.3. A tudásáramlás és mobilitás témaköre:
- "Brain drain": a magasan képzett szakemberek vándorlása (Brain drain: the emigration flow of qualified scientists)
- Országon belüli és országok közötti migráció mérése Európában (ENMOB: European network on Human Mobility)
Pénzügykutató
Innovációs Kutató Központ
Korridor
Szalay Kör
Andrássy kör
Hetényi kör
Vezető közgazdászok Hetényi köre nyilvános vitát kezdeményezett az adórendszer reformjáról Blog »
Lengyel László írásai
-
11/19/2023 - 08:37
-
10/18/2023 - 09:35
-
08/15/2023 - 16:15
-
06/19/2023 - 13:40
-
04/24/2023 - 14:23