Várhegyi Éva

„Az Orbán-kormány totális támadást indított a bankszektor megszállására”

Beteljesedett Orbán Viktor régi vágya: a hazai bankrendszer kétharmada már belföldi irányítással működik, a szektor negyede a kormányfő közvetlen befolyása alatt áll. Várhegyi Éva A bankrendszer elfoglalása címmel a Magyar Narancs Könyvek sorozatban megjelent új kötete bemutatja azt, hogy a hatalom miként állította a szolgálatába a bankokat.

Várhegyi Éva A bankrendszer elfoglalása című könyvének bemutatójára.

Kedves Olvasó!
Ezúton szeretnénk meghívni a Magyar Narancs és a Tea Kiadó együttműködésével elindított új könyvsorozat, a Magyar Narancs Könyvek első kötetének, Várhegyi Éva A bankrendszer elfoglalása című könyvének bemutatójára.
Időpont: 2023. 10. 01. 17:00–17:45
Helyszín: 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, Millenáris D épület, Kner Imre Terem
A szerzővel Király Júlia, közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke beszélget.
A beszélgetést követően a szerző a helyszínen dedikál.

Kiegyezés a főmumussal

Matolcsy Györgynek nincs meg a megfelelő szaktudása, hogy átlássa az unortodox jegybanki eszközöket, miközben csapata sincs. Szinte nincsenek mellette közgazdászok, csak vazallusok, akik végrehajtják a döntéseit – mondja Várhegyi Éva. A Pénzügykutató Zrt. tudományos tanácsadója azonban bizakodó. A társaság hétfőn adja ki legújabb makrogazdasági előrejelzését, és abban úgy számol, hogy a Fidesz nem akarja csődbe vinni az országot. Vasárnapi interjú

Pirruszi győzelem

...a múlt keddi kamatcsökkentést a négy "külső" tag nevében nem más, mint Orbán Viktor szavazta meg. Félő azonban, hogy a gazdaság felvirágzását az alacsonyabb kamattól remélő kormányfő pirruszi győzelmet aratott az addigi kamatszintet még fenntartani óhajtó jegybanki vezetők fölött. Nagyobb árat fizethetünk az idő előtti kamatvágásért, mint amekkora előny remélhető tőle. A jegybanki alapkamat csak áttételesen hat a gazdasági szereplők pénzügyi lehetőségeit befolyásoló piaci kamatokra.

A stagfláció réme

Eddig is meglehetős bizonytalanság jellemezte a kormányzó pártokat a mi a teendő kérdésében, hiszen a nyár elején tető alá hozott koalíciós megállapodásba foglalt konkrét reformlépéseket a kormányoldalon sem övezte közmegegyezés. Mára tovább nőtt az elbizonytalanodásuk, és nem csupán a kedvezőtlen választói visszajelzések, a népszerűség zuhanása miatt, hanem az aggasztó makrogazdasági helyzet következtében is. A gazdaság növekedése a vártnál is jobban lelassult, miközben az infláció a vártnál magasabbra szökött és tartósabbnak bizonyul, s mindehhez a foglalkoztatás alacsony szintje társul. A jelenségcsokor kísértetiesen emlékeztet modern korunk rémének, a stagflációnak az ismérveire.

Élet és Irodalom, 2007. november 30.

Késleltetett hatás

Az ikertorony leomlása és az azt előidéző terrortámadás jócskán megrázta a világot, de akkor senki sem gondolta, hogy a robbanás utórezgései hat év múlva is világrengetőek lesznek. Ha nem is a szó fizikai értelmében, de a létünkhöz ma már szintén elengedhetetlen pénzügyi világban. Mert bár az nem állítható, hogy az al-Kaida 2001. szeptemberi merénylete közvetlen kiváltó oka lett volna az amerikai jelzálogpiac nemrégiben eszkalálódott válságának, de annyi talán igen, hogy felgyorsította a pénzügyi piacokon rendre kialakuló egyensúlyi zavarok kiéleződését.

Élet és Irodalom, 2007. Október 5.